RGB színérzékelő (TCS34725) infravörös szűrővel és fehér LED-del
Ezzel a varázslatos színérzékelővel bármilyen színt felismertethetsz. Ezzel a szenzorral sokkal élethűbb színeket kapunk mint más szenzorokkal. Az érzékelőnek hihetetlen 3,800,000:1 dinamika tartománya van, állítható integrációs idővel (megvilágítás ideje) és erősítéssel.
-
RGB színérzékelő leírása
Ezzel a varázslatos színérzékelővel bármilyen színt felismertethetsz. Lehet az játék, gyümölcs, autó vagy festék. Megkerestük Számodra a piacon kapható legjobb színérzékelőt, a TCS34725-öt, mely tartalmaz RGB és kék fény érzékelő elemeket. A kék fény referenciaként szolgál a színek megkülönböztetésére. Azért, hogy a mérések még pontosabbak legyenek, a minimumra kellett csökkenteni a bejövő fény infravörös összetevőit. Erre a feladatra egy infravörös fényt blokkoló szűrőt alkalmaztunk. Ezzel az eljárással sokkal élethűbb színeket kapunk mint más szenzorokkal. Az érzékelőnek hihetetlen 3,800,000:1 dinamika tartománya van, állítható integrációs idővel (megvilágítás ideje) és erősítéssel.
Csatlakoztathatod 3 V vagy 5 V-os logikai jelszinten működő mikrokontrollerekhez I2C adatátviteli móddal, mert a 3.3 V-os feszültségszabályzó is rá van integrálva a panelre. Találsz a panelen még egy MOSFET meghajtású apró, 4150°K színhőmérsékletű LED-et, amivel meg tudod világítani a tárgyat. A LED-et ki vagy bekapcsolhatod bármilyen logikai jelszintű kimenettel.
Csatlakoztasd bármelyik mikrokontrollerhez I2C-n és a példaprogramunkkal pillanatok alatt menni fog a kiolvasás. Mellékeltünk néhány kódot, amivel meghatározható a fény erőssége és színhőmérséklete. I2C-n 4 kábellel kell csak összekötnöd az Arduinoval, vagy a Raspberry PI-vel a következőképpen.
Kapcsold a 3-5VDC-t a VIN lábra, kösd össze a GND lábakat, a szenzor SCL lábát a kontroller I2C SCL lábára, végül a szenzor SDA-t a kontroller I2C SDA lábára.
Mintapéldánkban lépésről lépésre végigvezetünk az egyes részfeladatokon a kábelezéstől a tesztelésig. A panelen kívül szükséged lesz még 1 db RGB LED-re, 2 db 560 ohmos és 1 db 1 Kohm-os ellenállásra. Ezek segítségével egy olyan áramkört tudsz összerakni, amelyik a szenzor elé tartott tárgy színét megjeleníti a LED-en.
https://learn.adafruit.com/adafruit-color-sensors
Ha a színérzékelőt Raspberry Pi-vel használod, akkor nem csak Raspbian környezetben hanem most már Windows 10 IoT környezetben is tudod használni.
Az alábbi példa Windows 10 IoT környezetben a beolvasott színt az audio kimeneten élő szóban mondja meg:
https://www.hackster.io/windows-iot/what-color-is-it-578fdb?offset=11&ref=search&ref_id=rgb
Néhány ötlet a felhasználáshoz:
-
Fényerősség mérése a kijelzők háttérvilágításának szabályozásához
-
Gyártás során a termékek szín ellenőrzése és válogatása
-
Orvosi diagnosztika (bőrelváltozások elemzése)
-
Vak és gyengénlátóknak, hogy az egyes tárgyak színét megismerhessék
-
Pl. Öltözködés: kaméleon sál
Technikai adatok
-
Súly: 3.23 g
-
Méret:20.44x20.28 mm
-
Csatlakozás módja: I2C
-
I2C címe: 0x29
-
Tápfeszültség 3-5 VDC
-
Nagy érzékenység: ideális sötétített üveg mögötti alkalmazásra is.
-
3.800.000:1 dinamika tartomány
-
Furatok a panelen a biztonságos rögzítéshez
Hasznos Linkek
Telepítési útmutató:
Egyszerű színfelismerő alkalmazás:
https://learn.adafruit.com/adafruit-color-sensors
Automatikus monitor szín hőmérséklet állítás a környezeti fény viszonyoknak megfelelően:
https://learn.adafruit.com/automatic-monitor-color-temperature-adjustment
És egy kis “fényzene”:
https://learn.adafruit.com/pianoglove
Adatlapok
-
-
2 984 Ft + 27% ÁFA | Bruttó:3 790 Ft 3 535 Ft + 27% ÁFA | Bruttó:4 490 Ft
-
Raktárkészlet VANCikkszám ADA-1334